Światowy Dzień Kwantów w Trójmieście, 14 kwietnia

Światowy Dzień Kwantów jest inicjatywą specjalizujących się w badaniach kwantowych naukowców z ponad 65 krajów.

Jest to inicjatywa zdecentralizowana i oddolna, angażująca wszystkich naukowców kwantowych, inżynierów, edukatorów, popularyzatorów nauki, przedsiębiorców, inżynierów, historyków, filozofów i artystów do organizowania własnych działań, takich jak wykłady, wystawy, zwiedzanie laboratoriów, dyskusje panelowe, debaty, wywiady itp. w celu uczczenia Światowego Dnia Kwantów. Spis wydarzeń i genezę obchodów można znaleźć na stronie: https://worldquantumday.org/

W świecie kwantów

W Polsce, imprezy z okazji Światowego Dnia Kwantów odbywać się będą w Experyment Centrum Nauki, Gdynia (https://experyment.gdynia.pl/events/world-quantum-day-w-experymencie/) gdzie 14 kwietnia o godzinie 10 odbędą się otwarte warsztaty W świecie kwantów, które poprowadzą członkowie Koła Naukowego Fizyków WMFiI UG oraz edukatorzy z Centrum Naukowego Experyment.

Kwantowe Szyfry

Także 14 kwietnia, o godzinie 12 w Bibliotece Głównej UG odbędzie się wykład popularnonaukowy pt. Kwantowe Szyfry organizowany przez Krajowe Centrum Informatyki Kwantowej przy współudziale Uniwerystetu Gdańskiego i Międzynarodowego Centrum Teorii Technologii Kwantowych, który wygłosi dr hab. Marcin Pawłowski, prof. UG i szef grupy Kwantowego Cyberbezpieczeństwa i Komunikacji w ICTQT.

Po wykładzie zaprezentowana zostanie instalacja artystyczna Podróże Światła autorstwa dr Karoliny Wojnowskiej-Paterek i prof. Tomasza Paterka. Instalacja poprzez sztukę przybliży idee fizyki kwantowej. Wydarzenia są otwarte – szczególnie zapraszamy społeczność UG na wykład prof. Pawłowskiego z ICTQT w Bibliotece UG.

Kwantowe Szyfry – streszczenie wykładu

Szyfrowanie danych stanowi nieodłączny element współczesnej komunikacji, począwszy od zabezpieczania transakcji bankowych po pocztę elektroniczną. Komputery kwantowe, które niebawem mogą się pojawić, stanowią zagrożenie dla klasycznej kryptografii. Jest ono poważne już teraz, ponieważ nieuprawnione osoby mogą nagrać komunikację i odczytać ją w momencie, gdy takie komputery będą dostępne. Dlatego już teraz agencje rządowe przygotowują się do wprowadzenia rozwiązań, które mogłyby nas przed taką ewentualnością zabezpieczyć. Jednym z takich rozwiązań jest kryptografia kwantowa, ale status tej technologii jest obecnie dość skomplikowany. Z jednej strony Unia Europejska uruchamia obecnie inicjatywę, która ma pokryć całą wspólnotę siecią umożliwiającą bezpieczną kwantową komunikację. Z drugiej strony agencje państw członkowskich odpowiedzialne za cyberbezpieczeństwo odradzają stosowanie tej technologii. Podobna sytuacja ma miejsce w innych częściach świata. Podczas wykładu uczestnicy zostaną zapoznani ze zjawiskami i fundamentalnymi prawami fizyki, na których opiera się kryptografia kwantowa. Zostaną również nakreślone możliwe scenariusze jej rozwoju.